Posted by

Istnieją cztery najpopularniejsze style pływackie, których po kolei uczą się osoby, rozpoczynające swoją przygodę z pływaniem.

Nauka pływania – style pływackie:

Zdecydowanie najpopularniejszym stylem pływackim jest kraul. Zazwyczaj jest to także pierwszy, prawdziwy styl, jaki opanowuje osoba ucząca się pływać. Dodatkowo jest to styl, który pozwala na najszybsze przemieszczanie się w wodzie. Angażuje głównie mięśnie rąk i nóg. Podczas płynięcia kraulem, sylwetka przybiera opływowy kształt, dzięki czemu nie stawia oporu wodzie i płynąca osoba z łatwością pokonuje zamierzony dystans.

Najtrudniejsze w nauce pływania kraulem może okazać się odpowiednie ułożenie rąk oraz pamiętanie o tym, aby nie zginać nóg w kolanach. Najważniejsze jest zsynchronizowanie pracy rąk, nóg oraz prawidłowego oddechu.

Drugim najpopularniejszym stylem pływackim jest oczywiście styl klasyczny, czyli żabka. Często uważany jest także za najłatwiejszy, ale jest to jak najbardziej mylne, ponieważ duża część amatorów popełnia wiele błędów podczas jego nauki. Najważniejsze w pływaniu żabką jest to, aby pamiętać o tym, że głowa odpowiednio zanurza się pod wodę i wynurza. Błędnym jest trzymanie jej cały czas zadartej ponad taflą wody. Trzeba koniecznie pamiętać też o tym, że w momencie wynurzania się łokcie powinny znaleźć się jak najbliżej tułowia, a dłonie być złożone. Następnie należy szybko rozprostować ramiona, co sprawi, że ciało na nowo zanurzy się pod wodą. Ważna i kluczowa jest także praca nóg. Nie chodzi o to, aby rozciągnąć kolana jak najdalej na boki, a o to, aby delikatnie przyciągnąć stopy do pośladków. Nie mogą być to jednak przesadzone ruchy. Pływanie żabką opiera się na wyważonych i subtelnych ruchach. Styl klasyczny nie jest wskazany dla osób, które chcą odciążyć mięśnie kręgosłupa. Angażuje on do pracy raczej mięśnie klatki piersiowej, a pozycja, w której się pływa, raczej nie działa kojąco na ból pleców.

Kolejnym, trzecim popularnym stylem jest styl grzbietowy. Główną rolę odgrywają tu ramiona, które zanurzają się pod wodę i wynurzają się z niej. Biodra powinny być wypchnięte ponad wodę, a nogi delikatnie pracować i zawsze być wyprostowane. Jest to styl wskazany dla wszystkich osób, które chcą się zrelaksować i odciążyć kręgosłup. Jednocześnie styl grzbietowy pozwala na spokojne oddychanie, bo głowa znajduje się nad taflą wody.

Czwartym znanym stylem jest styl motylkowy. Styl motylkowy często nazywany bywa także delfinem i jest to najbardziej zaawansowany styl pływacki. Wymaga on doskonałej pracy mięśni, a także niemałej siły. Najważniejszym jest opanowanie falującego ruchu ciała. Wtedy zarówno głowa, jak i tułów i nogi poruszają się w odrębny sposób. Jest to styl wskazany dla osób zaawansowanych, ponieważ jego nauka nie jest łatwa.