Posted by

Pływanie jest prostą i naturalną formą rekreacji ruchowej, nadającej się dla każdego, bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej. Warto zacząć odwiedzać basen, ponieważ regularne pływanie, a nawet samo pluskanie się w wodzie przynosi nam wiele korzyści zdrowotnych. Wcale nie trzeba potrafić świetnie pływać, aby móc korzystać z tego rodzaju aktywności i z wielu zalet, jakie ze sobą niesie.

 

Kto może pływać?

Pływanie jako forma rekreacji ruchowej ma to do siebie, że jest przeznaczona dla każdego, bez względu na wiek i stan zdrowotny. Rodzice mogą przychodzić na basen już z niemowlakami, w wodzie świetnie odnajdują się dzieci, które mogą łączyć pływanie z zabawą. Basen polecany jest również dla osób starszych, nawet tych schorowanych, które w innych warunkach nie miałyby siły na ćwiczenia. Można zacząć pływanie w każdym wieku, nie jest powiedziane, że na pływalnie chodzi się od najmłodszych lat. Wystarczy tylko chcieć i znaleźć 2-3 godziny przeznaczone na basen w tygodniu! To w zupełności wystarczy do poprawy stanu naszego zdrowia.

 

 

Pływanie – korzyści dla naszego zdrowia

Pływanie niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Podczas ruchów wykonywanych w wodzie, angażujemy do pracy praktycznie wszystkie mięśnie naszego ciała. Wszystkie ćwiczenia wykonywane w wodzie nie obciążają naszych kręgosłupów ani stawów, to zasadnicza różnica wobec ćwiczeń wykonywanych „w normalnych” warunkach. Z tego powodu pływanie jest formą aktywności polecanej dla osób z ograniczeniami ruchowym, kontuzjami i chorobami zwyrodnieniowymi. Zabawa w wodzie może być profilaktyką wad postawy, tak ważną dla dzieci i młodzieży, ponieważ pozwala na odciążenie kręgosłupa i wzmocnienie otaczających go mięśni. Podczas pływania można poprawić wydolność oddechową i krążeniową, dlatego ten typ aktywności ruchowej zalecany jest jako forma rekonwalescencji po przebytym zawale, udarze czy podczas leczenia cukrzycy. Warto dodać, że basen polecany jest także dla kobiet w ciąży – aktywność w wodzie pobudza wydzielanie endorfin, czyli hormonu szczęścia, ma działanie odprężające i relaksacyjne. Obniża ciśnienie krwi i łagodzi obrzęki oraz stany napięcia mięśniowego, niezbyt przyjemne dolegliwości, często towarzyszące przyszłym mamom.

 

Co, jeśli nie potrafimy pływać?

Nawet jeśli nie umiemy pływać, to na basen zawsze możemy przyjść, to na pewno nie jest żadna wymówka. W końcu pływania można uczyć się zarówno w szkołach pływania jak i na własną rękę, wykorzystując deski i makarony. Już sam spacer po dnie wpływa na poprawę naszej kondycji fizycznej i elastyczności stawów. Ciekawą opcją na wysmuklenie sylwetki i zrzucenie zbędnych kilogramów może być aerobik w wodzie, który dedykowany jest w szczególności dla osób z powodów zdrowotnych nie mogących uczestniczyć w tradycyjnym fitnessie. Aqua aerobik to nie tylko utrata kilogramów, ale również dobra zabawa przy dźwiękach najnowszych hitów, gwarantująca poprawę nastroju.