Posted by

Naukę pływania może podjąć dziecko w każdym wieku. Inaczej jednak będzie wyglądał trening niemowlaka, a inaczej starszego kilkulatka. Wspólne jest to, iż nauka pływania dla dzieci to przede wszystkim zabawa.

Niemowlę w wodzie

Za niemowlę uważa się malucha pomiędzy 3 a 12 miesiącem życia.  Kilkumiesięczne dziecko nie ma jeszcze ukształtowanej świadomości ciała i jego ruchy są przypadkowe, dlatego też nauka pływania w tym wieku polega głównie na oswajaniu z wodą. W związku z tym, iż maluch nie jest jeszcze w stanie samodzielnie utrzymać się na wodzie, zawsze powinna towarzyszyć mu osoba dorosła, asekurująca i podtrzymująca ciało.

W okresie tym najlepszą formą są zajęcia pozwalające przyzwyczaić się do kontaktu z wodą i zawierające:

– lekkie ochlapywanie ciała, delikatne zanurzanie i kołysanie w wodzie, próby uchwycenia pływającej zabawki,

– zabawy ruchowe w pozycji leżącej na pleckach i brzuszku, polegające na machaniu rączkami i nóżkami,

– wstrzymywanie oddechu podczas polewania główki wodą czy też  chwilowego zanurzania główki pod wodą.

Dzieci w wielu 1-3 lat

Maluchy w tym wieku poruszają się już samodzielnie i świadomie, rozumieją polecenia i potrafią je wykonać, dlatego też nauka w przypadku dzieci w tej grupie wiekowej może już zawierać dodatkowe elementy, np.:

– oswajanie z wodą może obejmować zabawy z piłką lub kręcenie kółek i ósemek – zawsze z podtrzymaniem przez opiekuna,

– ćwiczenie oddechu np. poprzez dmuchanie na piłeczkę znajdująca się na powierzchni wody,

– trening wyporności polegający na tym, iż dziecko stara się utrzymać tułów na wodzie machając mocno nogami i trzymając się jednocześnie rękami brzegu lub też w pozycji leżącej na brzuszku na  desce albo podczas samodzielnego unoszenia się na plecach.

Wiek przedszkolny

Przedszkolak w wieku od 4 lat może rozpocząć właściwą naukę pływania. Wstępne ćwiczenia będą obejmować:

– zabawy pozwalające na oswojenie się z wodą

– ćwiczenia wstrzymania oddechu pod powierzchnią wody, np.: zanurzanie się w celu zobaczenia przedmiotów leżących na niewielkiej głębokości czy też zanurzanie się w celu wyłowienia przedmiotów znajdujących się na dnie,

– próby unoszenia ciała na wodzie, najpierw np. w pozycji skulonej, a następnie leżącej, a także ćwiczenie pływania z deską i tzw. strzałką.

Odpowiednie warunki do nauki pływania

Nauka pływania dla maluchów i dzieci starszych powinna odbywać się w wodzie, która spełnia wymogi dotyczące jakości wody w basenie dla dzieci do lat 3. Kolejną ważną sprawą jest temperatura wody (31-32 st.C). Dobrze jest wykorzystać do nauki i zabawy dodatkowy sprzęt – makarony, różnego rodzaju deski, maty i materace, sprzęty tonące do wyławiania i zabawki pływające.

Naukę pływania dobrze jest powierzyć kompetentnej i doświadczonej osobie, a najlepiej jeśli zajęcia prowadzone są przez szkółkę posiadającą zespół osób mogących uczestniczyć w zajęciach, sprawdzony program i dobrze zorganizowane zajęcia.