Posted by

Umiejętność pływania jest czasem porównywana z umiejętnością jeżdżenia na rowerze. Choć możliwe jest przeżycie bez posiadania tych dwóch umiejętności, to tracimy przy tym wiele doświadczeń i atrakcji. Nie zaniedbujmy więc nauki, szczególnie jeśli chodzi o pływanie, gdyż jest to umiejętność, którą większość dzieci bardzo łatwo przyswaja w znacznie młodszym wieku niż ten, w którym uczą się jeździć na rowerze.

 

Grupowo czy indywidualnie?

Nauka pływania w grupie może być dobrym pomysłem, gdyż wzajemne porównywanie postępów działa często mobilizująco. Nie zawsze jednak grupa wpływa pozytywnie na postępy pojedynczego jej uczestnika. Czasem bowiem presja wynikająca właśnie z ciągłego porównywania się z innymi sprawia, że osoba ucząca staje się wycofana i mniej przykłada się do zajęć. Stąd już tylko krok do nabrania poczucia, że jest się gorszym od innych i całkowitego zniechęcenia się do nauki pływania. Nie da się też ukryć, że trener podczas zajęć grupowych znacznie mniej czasu i uwagi jest w stanie poświęcić jednej osobie. Dlatego też należy bardzo uważnie zastanowić się nad wyborem zajęć dla dziecka. Jeżeli nie czuje się zbyt dobrze w grupie i źle toleruje atmosferę rywalizacji, to warto pomyśleć nad zajęciami indywidualnymi.

Co dziecko może osiągnąć dzięki indywidualnej nauce pływania?

Przede wszystkim, znacznie lepsze rezultaty w zdecydowanie krótszym czasie, niż w przypadku zajęć grupowych. Indywidualna nauka pływania dla dzieci sprawia bowiem, że instruktor jest w stanie poświęcić 100% swojej uwagi właśnie naszemu dziecku. Znacznie szybciej więc wyłapie wszelkie błędy i problemy, łatwiej też będzie znaleźć na nie rozwiązanie. Często indywidualna nauka pływania przyda się nawet jeśli w dalszym okresie będziemy chcieli spróbować zajęć grupowych. Wzrost pewności siebie, osiągnięty dzięki dobrym efektom podczas indywidualnych treningów sprawi, że dziecko znacznie lepiej będzie radziło sobie w grupie.

Nie wstydźmy się swoich umiejętności

Wspomniane wcześniej problemy niektórych dzieci z uczestnictwem w zajęciach grupowych mogą się ujawnić również w sytuacjach, gdy po prostu dziecko będzie się wstydziło podczas wyjścia z kolegami i koleżankami na basen czy podczas wakacyjnej wyprawy nad morze lub nad jezioro. Tu również dzięki umiejętnościom pływackim zdobytym w trakcie indywidualnych lekcji, wzrost pewności siebie dziecka może pozytywnie wpłynąć na całe jego życie.

Ruch to zdrowie

Pływanie jest niezwykle pozytywne dla naszego zdrowia – zarówno jeśli chodzi o rozbudowanie muskulatury jak i zrzucenie nadmiernego tłuszczu. Jeżeli więc nasze dziecko ma z tymi aspektami pewne problemy, to warto wspomnieć instruktorowi o dodatkowych celach treningu. W ten sposób, oprócz głównego celu, jakim jest nauka pływania, niejako przy okazji będzie realizowany równie ważny cel, jakim jest poprawa kondycji i zdrowia dziecka.

Jakie jeszcze korzyści przynosi nam pływanie? Zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego artykułu.