Posted by

Odwiedzając kąpieliska miejskie, można dojść do wniosku, że większość osób tam przebywających to dzieci. Wiadomo, okres wakacyjny — najmłodsi mają wiele wolnego czasu, kiedy to rodzice spędzają długie godziny w pracy. Ich jednak też można spotkać, zarówno w wodzie, jak i niedaleko niej.

Nie wszyscy jednak się kąpią. Niektórzy skupiają się na pilnowaniu pociech, a część z nich nie wchodzi do wody, ponieważ nie umie pływać. Nie jest to w żadnym wypadku powód do wstydu! Jest to umiejętność, jak każda inna, więc można ją opanować niezależnie od wieku.

Czy będzie to zadanie trudne… a raczej, czy trudniejsze niż nauczenie się tego jako dziecko? I tutaj obalamy pierwszy mit. Przed osobą dorosłą nie stoją żadne dodatkowe wyzwania. Proces uczenia jest taki sam, polega na oswojeniu się z wodą i nauce poprawnych ruchów. Jedyna różnica jest taka, że dzieci, które pływanie opanowały w dzieciństwie, nie pamiętają tego procesu i wydaje im się, że miały tę umiejętność od zawsze.

Jeszcze przed rozpoczęciem nauki na pływalni, nie warto się niepotrzebnie nakręcać. Czytanie różnego rodzaju artykułów na temat profesjonalnego treningu pływackiego, nie sprawi, że my — początkujący — będziemy od razu lepiej pływać.

Instruktor, który będzie nas nauczał, zadba zarówno o nasze bezpieczeństwo, jak i dopilnuje, abyśmy wszystkie ruchy wykonywali poprawnie. Nie oznacza to, że na czas lekcji można wyłączyć zdrowy rozsądek — do wody trzeba podchodzić z respektem, ale nie panikować. Szkoda na to naszej energii, którą możemy poświęcić na lekcję.

Jeśli jednak wolimy co nieco dowiedzieć się na temat tego sportu, nie zaszkodzi przeczytać jednego czy dwóch wpisów przeznaczonych dla początkujących, wystarczy wpisać w przeglądarkę „Nauka pływania dla dorosłych Gdynia„. Uzyskamy wtedy rady instruktorów okolicznych basenów, przez co w trakcie lekcji będziemy mogli dopytać na temat konkretnych zagadnień. Nie warto jednak przesadzać z teorią.

Reasumując, osoba dorosła może bez problemu nauczyć się pływać, wystarczy tylko odrobina motywacji oraz systematyczna praca, a efekt będzie murowany.