historia pływania początki frajda
Posted by

Pływanie miało swoje początki już w czasach starożytnych, ludzie z tamtego okresu bardzo często wykorzystywali swoje umiejętności pływackie. Istotną ciekawostką, jest styl jakim wtedy pływano, który dzisiaj jest bardzo znany i popularny pod nazwą „piesek”.

Wkrótce zorientowano się, że pływanie może być dyscypliną sportową, pierwszy klub pływacki powstał w Szwecji w roku 1796. Dokładnie 100 lat później w Londynie, w roku 1896 powstało towarzystwo pływackie i właśnie wtedy rozegrano pierwsze sportowe, pływackie zawody. Dzisiaj takimi zawodami są Mistrzostwa Świata w pływaniu, Mistrzostwa Europy czy Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej. Najważniejsze jest jednak to, że pływanie stało się dyscypliną prestiżowej imprezy  -Igrzysk Olimpijskich.

Jako olimpijska dyscyplina, pływanie zostało włączone do zawodów Igrzysk Olimpijskich już na samym ich początku.

Najpierw zawodnicy pływali na otwartych akwenach wodnych, później, w roku 1908 organizatorzy zdecydowali, że dyscyplina ta będzie rozgrywana na krytych pływalniach.

Dzisiejsza olimpijska pływalnia jest o wymiarach 50 x 25 m i o głębokości minimum 2 metrów. Na każdej z nich musi być 10 torów o szerokości 2,5 m każdy. Temperatura wody podczas zawodów pływackich musi wynosić od 25 do 28 stopni Celsjusza.

Przez lata wypracowano różne style pływackie a samych konkurencji olimpijskich jest dzisiaj 26.

Najbardziej popularne style pływackie to:

– styl motylkowy,
– styl grzbietowy,
– styl klasyczny czyli żabka,
– styl dowolny,
– styl zwany pływaniem zmiennym.

Do dyscyplin sportowych należą między innymi:

– 50 m stylem dowolnych mężczyzn i kobiet,
– 100 m stylem motylkowym kobiet i mężczyzn,
– 150 m stylem grzbietowym kobiet.

W Polsce pływanie jest bardzo popularną dyscypliną, powstaje coraz więcej basenów, które są doskonale przystosowane do wszelkiego rodzaju wielkich imprez sportowych. Należy także wspomnieć o polskich pływakach, którzy zdobywali i wciąż zdobywają wielkie trofea pływackie.

Pierwszym polskim pływakiem, który zapisał się w historii dyscypliny pływackiej był Marek Petrusewicz, który w latach 1953 i 1954 ustanowił dwa rekordy świata w pływaniu na 100 metrów oraz zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Europy w pływaniu. W roku 1980 na Olimpiadzie, pierwszy olimpijski medal w pływaniu wywalczyła Agnieszka Czopek. Natomiast ogromne sukcesy w drugiej połowie lat 80 miał na swoim koncie Artur Wojdat, który z kolei ustanowił rekord świata w pływaniu na 400 m stylem dowolnym i zdobył medal olimpijski w 1988 r.

Największymi sukcesami pływackimi na swoim koncie może się pochwalić Otylia Jędrzejczak: 5-krotna mistrzyni Europy, 2 krotna mistrzyni świata oraz trzykrotna medalistka olimpijska. Należy wspomnieć również o Alicji Pęczak, Rafale Szukała czy Pawle Korzeniowskim.

Liczne sukcesy polskich pływaków powinny budzić wśród nas dumę oraz nadzieje na kolejne osiągnięcia. Pamiętajmy, że każdy z utytułowanych dziś pływaków miał swoje początki, każdy z nich musiał w przeszłości rozpocząć naukę pływania na basenie. Pływanie to nie tylko dyscyplina sportowa, ale przede wszystkim zdrowie i wielka Frajda.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem.

historia pływania dyscyplina sportowa