Posted by

Basen dla niemowląt – na co warto zwrócić uwagę

Wspólny czas spędzony z niemowlakiem na basenie może być świetną zabawą, a także formą zajęć, w których trakcie dziecko nabywa nowych umiejętności. Pod czujnym okiem rodziców i instruktora jest całkowicie bezpieczne. Obecność na basenie wiąże się jednak z pewnymi zasadami, których należy przestrzegać.

Zorganizowane zajęcia dla niemowląt

Pierwsze zajęcia niemowlaka na basenie są dla niego zupełnie nowym doświadczeniem, które wiąże się nie tylko z przebywaniem w wodzie, ale także z nowymi widokami i dźwiękami. Dziecko bardzo szybko podejmuje aktywność fizyczną w nowym środowisku. Towarzyszy jej proces oswajania się z wodą, a także gimnastyka wpływająca na rozwój fizyczny i psychiczny niemowlęcia. To wszystko nazywane jest pływaniem niemowląt, które coraz częściej przybiera formę zorganizowanych zajęć przeprowadzanych pod opieką rodziców i instruktora.

 

Minimum raz w tygodniu

Woda dostarcza małym dzieciom nowych bodźców, których nie będą miały szansy doznać w warunkach domowych. W trakcie wspólnych zabaw rozwija się więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Poprzez gimnastykę mięśni i stawów dziecko szybciej rozwija się ruchowo. Takie zajęcia wspomagają także układ odpornościowy. Aby efekty były zauważalne, zajęcia powinny odbywać się minimum raz w tygodniu.

 

Tuż przed wejściem na basen

Wybierając się na basen z niemowlakiem rodzic powinien zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Poza punktualnością niezwykle ważny jest odpowiedni strój na basen, ważne, aby strój był zmieniany dopiero w przebieralni, a nie w domu. Bezpośrednio przed wejściem na basen należy skorzystać razem z niemowlęciem z prysznica. Ważne jest, żeby na ciele dziecka nie pozostały kremy ani oliwki, które w kontakcie z wodą w basenie nie pozwolą rodzicowi panować nad utrzymaniem dziecka w sposób bezpieczny (może ono się wyślizgnąć z rąk).

Ważne jest również, aby nie zapominać o specjalnych pieluszkach dla niemowląt dostosowanych do pływania, które zabezpieczają przed dostaniem się do nich wody. Tak jak stój rodziców, powinny być nałożone dziecku tuż przed zajęciami. Czas wejścia na basen powinien uwzględniać adaptację, a także umożliwić dziecku udział w powitaniu i rozgrzewce, które mają miejsce przed każdymi zajęciami. Od momentu wejścia na teren obiektu dziecko w żadnym wypadku nie może pozostawać bez opieki rodziców.

Zabawa, gimnastyka albo obserwacja

W zorganizowanych zajęciach dzieci uczestniczą wspólnie z rodzicami. Opiekunowie również w wodzie muszą przestrzegać pewnych zasad. W trakcie pobytu na basenie dziecku należy okazywać czułość, przytulać je, wspierać i motywować. Rodzice powinni być wyrozumiali, pamiętając o tym, że dziecko nie będzie miało ochoty na ćwiczenia i skupi się na obserwacji otaczającej go przestrzeni.

Co może się przydać po zajęciach?

Każda wizyta na basenie wymaga przygotowania podręcznego ekwipunku, w którym nie powinno zabraknąć kosmetyków do kąpieli, zapasowej pieluszki, dwóch ręczników, a także butelki z piciem i czegoś do jedzenia.

WAŻNE

Po każdych zajęciach na basenie organizm dziecka potrzebuje aklimatyzacji, dlatego od momentu wyjścia z szatni powinno się pozostać minimum 30 minut z dzieckiem na terenie obiektu dopiero po tym czasie można wyjść na zewnątrz.