Posted by

Wielu rodziców zastanawia się, w którym momencie warto zabrać malucha po raz pierwszy na basen. Czy można zrobić to już w przypadku naprawdę małych dzieci czy lepiej poczekać i zapisać dziecko na taki kurs jak Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat?

Nauka pływania może już obejmować nawet niemowlęta

Niemowlęta w wieku od 3 do 12 miesięcy z powodzeniem można już zabrać na basen, aby mogły w wodzie nabrać odpowiednich odruchów i się z nią oswoić. To ważne, aby wykorzystać te umiejętności, które nabyły jeszcze w brzuchu mamy, gdyż potem one zanikają. Kołysanie w wodzie, lekkie chlapanie i wykorzystanie pływających zabawek sprawi, że maluch będzie się dobrze czuł na basenie.

W miarę jak dziecko rośnie

Do około 4 – 5 roku życia warto zabierać dziecko na basen po to, aby cały czas miało kontakt z wodą i się jej nie bało. Aż do okresu przedszkolnego ciężko jednak jeszcze mówić o typowej nauce pływania. Ważne jednak, aby pokazać dziecku, że wody nie należy się bać, a pływanie naprawdę może być fajną formą spędzania czasu wolnego. Będąc na basenie można zorganizować szereg ciekawych zabaw, wiele obiektów dodatkowo posiada tak rozbudowaną infrastrukturę, że sam pobyt na basenie jest niemałą gratką. Dziecku można pokazać, jak dużą wyporność ma jego ciało, można pozwolić na pierwsze próby nurkowania, a nawet nauczyć pływania z deską.

Profesjonalna nauka pływania – to jak będzie wyglądała ma ogromne znaczenie

Kolejnym etapem jest już w pełni profesjonalna nauka pływania. Aby dziecko uczyło się po kolei pływania różnymi stylami i robiło to w odpowiedni sposób – najlepiej od razu zapisać je na kurs prowadzony przez doświadczonego instruktora. Szalenie ważne jest całe zaplecze instruktorskie szkoły pływania, którą wybierzemy dla naszego dziecka. Z pewnością zależy nam na tym, aby osoby, którym powierzymy naszego malucha wiedziały co robią i były w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas pobytu na basenie. Dlatego też warto zapisać malucha do naszej Szkoły Pływania Frajda w Gdyni, w której można liczyć na wykwalifikowany personel posiadający odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie.

Jeśli kurs będzie prowadzony z odpowiedni sposób – zarówno dziecko jak i rodzice będą zmotywowani kolejnymi sukcesami malucha. Poznawanie nowych stylów i doskonalenie tych, których się już zna to najlepsza ścieżka do tego, aby nauczyć się pływać w naprawdę profesjonalny sposób, a tej umiejętności się nie zapomina – pozostaje ona z nami przez całe życie.

Pływanie ma dobroczynny wpływ na dziecko

Warto także wiedzieć o tym, że pływanie jest taką aktywnością fizyczną, która ma ogromny, pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Pomaga w odpowiednim rozwoju, a także przeciwdziała otyłości oraz pojawiającym się wadom postawy. Dodatkowo można wzmacniać mięśnie, a także zwiększać pojemność płuc. Szereg zalet takiej aktywności sprawia, że coraz więcej rodziców decyduje się na naukę pływania dla swoich dzieci już od najmłodszych lat.