Posted by

Prawdziwym przełomem było wyprowadzenie defibrylatorów z sal szpitalnych i udostępnienie ich do powszechnego użytku. Defibrylator zewnętrzny to innowacyjne urządzenie, umożliwiające przywrócenie właściwego rytmu pracy serca. Wyposażenie obiektów użytku publicznego w takie defibrylatory znacznie podnosi standardy bezpieczeństwa. Szkoła Pływania Frajda jako jedna z niewielu pływalni w Trójmieście może pochwalić się takim urządzeniem. W jaki sposób defibrylator dba o zdrowie, a nawet życie pływaków?

Jedna z najczęstszych przyczyn zgonów są problemy sercowo – naczyniowe. Okazuje się, że uznawana za standard pierwszej pomocy resuscytacja krążeniowo – oddechowa nie zawsze jest trafioną procedurą. Zakłada ona bowiem całkowite ustanie pracy serca jako przyczynę utraty przytomności i zagrożenia życia. W rzeczywistości najczęściej dochodzi do poważnych zaburzeń rytmu serca, które polegają na nadmiernej akcji skurczowej. Zbyt szybko bijące serca kurczy się w minimalnym stopniu, co upośledza krążenie krwi. Jednak zewnętrzny masaż serca nie wznowi jego prawidłowej pracy. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest defibrylacja.

Defibrylator zewnętrzny to w pełni zautomatyzowane urządzenie przeznaczone do przywrócenia właściwej aktywności elektrycznej serca. Defibrylator wyposażony jest w głosową i wizualną instrukcję obsługi Szybko analizuje zapis EKG i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji, czyli zastosowania impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii. Urządzenie jest w pełni bezpieczne zarówno dla chorego, jak i dla ratownika. Jego skuteczność nie ustępuje profesjonalnej pomocy medycznej, otrzymywanej w placówce medycznej.

Szkoła Pływania Frajda w trosce o osoby uczestniczące w zajęciach pływania, zadbała o wyposażenie pływalni w ten innowacyjny przyrząd. Odpowiednio przeszkolona kadra ratownicza, umiejętnie radząca sobie z obsługą defibrylatora, kompleksowo dba o bezpieczeństwo wszystkich pływaków, od tych najmłodszych po sędziwych. Minimalizuje to ryzyko groźnych epizodów sercowych i ich powikłań.