Posted by

Nauka pływania dla dzieci – od kiedy zacząć?

Nawet najmniejsze dzieci, można zabrać na naukę pływania. Co więcej, jest to wręcz wskazane. Specjaliści twierdzą, że zajęcia na pływalni pozytywnie wpływają na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Od czego zacząć naukę? I kiedy dokładnie ją rozpocząć? Tego dowiemy się z poniższego krótkiego artykułu.

Od kiedy dziecko można zaprowadzić na naukę pływania?

Wraz z mamą i tatą dzieci mogą wybierać się na pływalnię już od 3 miesiąca życia. W szkole Nauka Pływania Frajda prowadzone są zajęcia przeznaczone specjalnie dla bobasków. Pod czujnym okiem wykwalifikowanego instruktora i jednego z rodziców dziecko może postawić swoje pierwsze „kroki” w wodnym środowisku. I wbrew pozorom jest ono dla niego o wiele bardziej naturalne i zrozumiałe niż to lądowe. Przecież nie tak dawno „pływało” ono w brzuchu swojej mamy. Rodzice nie muszą się zatem obawiać, gdyż maluchy radzą sobie w wodzie często o wiele sprawniej niż — póki co — na własnych nogach.

Odruchy z życia płodowego utrzymują się jeszcze przez 6-8 miesięcy u szkraba. Potem niestety zanikają. Zatem naukę pływania najlepiej jest rozpocząć możliwie jak najwcześniej, co znacznie ułatwi maluchowi późniejsze poruszanie się w wodzie.

Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem na naukę pływania?

Im wcześniej zabierzemy dziecko na pływalnię, tym lepiej. Jak już się przekonaliśmy, maluch będzie miał naturalne predyspozycje do poruszania się w środowisku wodnym maksymalnie do 8 miesiąca życia. Warto jest wykorzystać tę przewagę i zacząć naukę już na specjalistycznych zajęciach dla niemowląt.

Jest wiele zalet tak szybkiego rozpoczęcia nauki pływania. Jako główne z nich wymienia się przede wszystkim:

* stymulację rozwoju ruchowego,

* pozytywny wpływ na rozwój koordynacji,

* doskonałą formę gimnastyki dla mięśni i stawów,

* zwiększenie odporności na choroby,

* poczucie bezpieczeństwa — maleństwa zaznajomione są ze środowiskiem wodnym z brzucha mamy,

* rozrywkę i doskonałą formę zabawy dla dzidziusia,

* profilaktykę w chorobach kręgosłupa.

Czego dziecko może nauczyć się w szkole pływania?

W programie dla najmłodszych przewiduje się przede wszystkim możliwość oswojenia malucha z wodą, a potem również utrwalania i ulepszania poznanych wcześniej odruchów. Docelowo zajęcia mają na celu nauczenie malucha pierwszych samodzielnych skoków do wody, a także samego pływania.

Taka nauka pływania dla dzieci w Trójmieście jest możliwa również w naszym Centrum Sportowym u jezuitów. Dzięki nowocześnie wyposażonemu ośrodkowi mamy dostęp do basenu, sauny, a także sali sportowej. W obiekcie organizowane są liczne przedsięwzięcia i zajęcia sportowe, w których z pewnością nie tylko warto wziąć udział, ale również zabrać całą swoją rodzinę.

Wybierając basen dla swojego dziecka należy pamiętać, że najważniejsza jest jakość wody. Basen w Centrum Sportowym u Jezuitów zapewnia 24h/dobę 7 dni w tygodniu najbardziej rygorystyczny parametr wody do pływania dla niemowląt i małych dzieci.