Posted by

Naukę pływania niezależnie od tego, w jakim wieku ją podejmiemy najlepiej rozpocząć od oswajania się z wodą. Jest to zwykle główna bariera, która powoduje, że wciąż odwlekamy decyzję o podjęciu nauki. Naturalnym procesem powinno być coraz głębsze zanurzanie ciała w wodzie. Czy to wystarczy? W jaki sposób najefektywniej poradzić sobie z tą dyscypliną sportową?

 

Pod okiem profesjonalnego instruktora

Jeśli zależy nam na sprawnej i szybkiej nauce, w której trakcie nie zniechęcimy się, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór nauki pływania z trenerem. Końcowe efekty oczywiście uzależnione są w głównej mierze od motywacji i naszej wytrwałości, ale wybór dobrego instruktora pływania również odgrywa bardzo dużą rolę. Odpowiednia wiedza, podejście, technika i doświadczenie pozwolą mu sprawnie przeprowadzić nas przez cały proces nauki. Instruktor, obserwując każdy nasz ruch, będzie mógł na bieżąco korygować wszystkie pojawiające się błędy. To uchroni nas przed wyrobieniem niewłaściwych nawyków, które potem trudno wyeliminować.

 

Nauka pływania dla dorosłych może odbywać się w trybie indywidualnym lub grupowym. Zajęcia indywidualne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą uczestniczyć w zajęciach regularnie w tym samym terminie. Inną korzyścią wynikającą z takiego trybu nauki jest to, że trener może skupić się wyłącznie na jednej osobie. W ten sposób efekty będą jeszcze szybciej zauważalne. Dla osób, które potrzebują wsparcia i towarzystwa innych osób, które widząc postępy u innych osób, nawzajem się motywują, alternatywą mogą być zajęcia grupowe.

 

W wodzie również najważniejszy jest pierwszy krok

Naukę pływania najlepiej rozpocząć od oswajania się z wodą i ćwiczenia związanego z zanurzaniem głowy. Odpowiednio zaplanowana nauka pływania dla dorosłych powinna przebiegać etapowo. Instruktor w trakcie zajęć poza technikami oddychania uczy koordynacji ruchów kończyn i oddechu. Gdy już oswoimy się z zanurzaniem w wodzie, instruktor poprowadzi nas do kolejnego etapu związanego z nauką układania ciała na plecach. Początkowo, aby zwiększyć nasz komfort ćwiczenia będą przeprowadzane przy brzegu basenu. Z czasem, uzależnionym od indywidualnych predyspozycji i postępów w nauce trener przesunie nas w głąb basenu.

Potem dochodzi odpowiednia praca nóg, wykonywana techniką, dzięki której się nie męczymy, a efekty przemieszczania są dla nas widoczne. Kluczem w całym treningu jest takie podejście, aby osoba ucząca się pływania odnalazła komfort i radość z przebywania w wodzie. Z tego powodu instruktor pływania szczególnie w początkowej fazie nauki powinien przebywać z nami w wodzie. To wpływa nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale również zwiększa nasz komfort.

 

Na koniec należy pamiętać o odpowiednim stroju pływackim/basenowym,  najlepiej wybrać taki, który przylega do naszego ciała co ułatwia pływanie, preferowane są stroje jednoczęściowe dla kobiet, kąpielówki dla mężczyzn. Koniecznie zabierzcie ze sobą klapki i czepek na głowę, to obowiązkowy zestaw obowiązujący na każdej pływalni. Okulary pływackie będą również dobrym dodatkiem zwłaszcza dla osób, które zaczynają swoją przygodę z nauką pływania.