Posted by

Jakie normy powinna spełniać woda na pływalni?

W listopadzie 2015 roku w polskim prawie pojawiło się długo wyczekiwane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymogów, jakie musi spełniać woda na publicznych pływalniach. Nowe przepisy, choć bardzo potrzebne okazały się być dość restrykcyjne i wiele pływalni musiało zrezygnować z prowadzenia zajęć dla dzieci do lat 3.

Najnowsze rozporządzenie określiło przepisy, jakim powinna podlegać jakość wody na pływalniach: Sprecyzowano jakie i jak często, powinny być pobierane próbki wody. Ponadto, w rozporządzeniu znalazły się wytyczne dotyczące sposobu informowania klientów o stanie wody. Aktualne komunikaty muszą zostać umieszczone w widocznym miejscu na pływalni oraz na stronie internetowej, jeżeli taka jest prowadzona. Przepisy nowego rozporządzenia stosuje się do basenów, które korzystają z zasobów wody słodkiej, słonej oraz termalnej. Wody o właściwościach leczniczych podlegają już innym zapisom prawa. Podstawowa zmiana polega na tym, że od stycznia 2016 r. to baseny są odpowiedzialne za organizację okresowych badań jakości wody. Do tej pory robił to sanepid, z reguły raz na kilka miesięcy. Obecnie pływalnie są zobowiązane do przeprowadzania badań nawet cztery razy w miesiącu. Z kolei Państwowa Inspekcja Sanitarna raz do roku dokonuje zbiorczej analizy za cały rok wszystkich przeprowadzonych badań. Analiza ta powinna być udostępniona klientom w celu sprawdzenia czy woda spełnia wymogi rozporządzenia.

Badania według nowych zasad przeprowadzono m.in. na naszej pływalni Centrum Sportowego u Jezuitów w Gdyni. Państwowa Inspekcja Sanitarna dokonała zbiorczej rocznej oceny jakości wody. Z raportu wynika, że wodę w niecce do nauki pływania dla dzieci do lat 3 badano w ciągu roku 58 razy pod kątem 16 różnych parametrów, z czego większość kontroli miało charakter wewnętrzny i były one prowadzone przez akredytowane laboratorium. Centrum Sportowe wydało przez ostatnie 12 miesięcy kwotę 13 228,66 zł na badania wody. Sprawdzano zarówno wodę wprowadzaną do basenu, jak i już obecną w niecce. Pod względem mikrobiologicznym oraz fizykochemicznym nie wykazano nieprawidłowości. Minimalne przekroczenia, które wykazały przeprowadzone badania nie stanowiły żadnego zagrożenia dla korzystających z basenu. Nasz basen jako jeden z nielicznych w Polsce w kategorii basenów pełnowymiarowych spełnia najbardziej rygorystyczne wymogi rozporządzenia przez 7 dni w tygodniu. Posiadamy trzy niezależne systemy kontrolno-pomiarowe, odpowiadające za dozowanie i utrzymywanie stabilnego parametru (większość obiektów posiada zaledwie jeden). Wodę uzdatniamy w systemie polegającym na skojarzeniu najnowszych dostępnych technologii. Nie żałujemy wody, miesięcznie do naszego basenu dolewamy ok. 500 m3 świeżej wody.

Ważne informacje!

Jeśli planujesz brać udział w zajęciach dla dzieci do lat 3, to koniecznie sprawdź czy woda w basenie, na który się wybierasz spełnia wymagania jakim powinna odpowiadać zgodnie z rozporządzeniem.

Badania wody dla dzieci do lat 3 odbywają się 4 razy w miesiącu, a parametry jakie muszą spełniać są bardzo rygorystyczne. Najważniejsze z nich, to:

Chlor wolny, który musi mieścić się w przedziale 0,3-0,4 mg/l

Chlor związany max. 0,3 mg/l

Jeśli jest problem z dostępem do wyników badań lub rocznej oceny warto zadzwonić do właściwej dla lokalizacji basenu Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (do sekcji wody), żeby spytać czy woda w basenie spełnia normy (np. dla dzieci do lat 3).

Widać więc, że nowe przepisy pozwalają czuć się pewniej użytkownikom pływalni oraz rodzicom pociech, które są przecież wrażliwsze na zanieczyszczenia. Przezorności nigdy za wiele! Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że wszystkie baseny poradziły sobie z wdrożeniem zmian równie sprawnie, jak nasze Centrum Sportowe u Jezuitów i Szkoła Nauki Pływania FRAJDA